W Wysokie Tatry ze Szczyrbskiego Jeziora – 17.08.2019 r.

Opis lipcowego wyjazdu sygnalizował kolejną okazję do wysokogórskiego trekingu ze słowackiego Szczyrbskiego Jeziora. Tym razem autobus dojechał w pierwszej kolejności w okolice przystanku „elektriczki” zwanego Popradske Pleso, gdzie bierze początek niebieski szlak turystyczny prowadzący w Dolinę Mięguszowiecką. Rzut oka na mapę sugeruje, że jest to dogodne miejsce na pójście w stronę Koprowego Wierchu lub Rysów. W związku z tym, że samochód udał się na dziewięciogodzinny postój do centrum Szczyrbskiego Jeziora , warianty tras lipcowych były również dostępne. Dojazd do niebieskiego szlaku otworzył najdogodniejszą możliwość podjęcia wspinaczki na wierzchołek Rysów. Zastane warunki terenowe i korzystna pogoda prowokowały do podejścia pod na szczyt, z zamiarem jego zdobycia. Jednak zaskoczeniem dla wielu był tłok na trasie i prawie godzinna kolejka przed wejściem na trawers ubezpieczony łańcuchami. Ta sytuacja skłoniła kilkanaście osób do powrotu tak z miejsca zatoru, jak i później z samego szczytu, rezygnując z wcześniejszego zamiaru zejścia nad Morskie Oko. Pomimo takich przeciwności udało się jednak zrealizować tę bardziej ekstremalną opcję, z przejściem przez wierzchołek, kończąc treking długim spacerem do Łysej Polany, gdzie autobus dojechał w drodze powrotnej ze Szczyrbskiego Jeziora (szczegóły tutaj). Podjęcie tego wariantu było możliwe dzięki dobrej i stabilnej pogodzie oraz pewności w sprostaniu trudnościom towarzyszącym schodzącym z Rysów turystom. Niezapomniane widoki wynagrodziły wysiłek, a satysfakcja z pokonania tej mitycznej góry, dowartościowała każdego po jej pokonaniu.

rysy_2019__min

Z zaproszenia na wyjazd :

Podobnie jak przed miesiącem,  ze względu na prawdopodobieństwo wyłączenia z ruchu lub ograniczenia przejazdu przez most drogowy na Łysej Polanie, granicę przekroczymy w Jurgowie, kierując się na miejscowość Podspady. Droga powrotna będzie przebiegać analogicznie, ale autobus dojedzie po słowackie stronie granicy do Łysej Polany, żeby zabrać schodzących z Rysów. Dlatego proszę nie planować opcji spaceru z porannym dojściem do Morskiego Oka. Przed podjęciem decyzji o wyborze trasy, warto przejrzeć portale internetowe : Horska Zachranna SluzbaTatrzański Park Narodowy, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, by zapoznać się z komunikatami turystycznymi, prognozą pogody oraz telefonicznymi numerami ratunkowymi (HZS – 18 300, TOPR – 985) i aplikacjami na telefon komórkowy, mogącymi zaoferować skuteczną pomoc w sytuacjach zagrożenia.

Z Blachowni, z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza autobus odjedzie o godzinie 3.30 Wsłuchując się w sugestie uczestników lipcowego wyjazdu, zdecydowałem ze względu na skracający się dzień wyjechać wcześniej. Szczegóły dotyczące powrotu ustalimy przed dojazdem na miejsce docelowe.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie świadczonej usługi. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie. Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.   Tym razem trasa prowadzi poza granicami Polski. W związku z tym, proszę pamiętać o posiadaniu przy sobie ważnego dokumentu tożsamości. Wskazanym byłoby również wykupienie na ten dzień polisy ubezpieczeniowej, pokrywającej koszty ewentualnej akcji ratowniczej, którą korzystnie można zawrzeć sięgając tutaj. Wędrówka w wysokich partiach Tatr wymaga posiadania odpowiedniego wyposażenia turystycznego (obuwie, odzież, prowiant i napoje, sprawny telefon komórkowy) oraz dostosowania posiadanej odzieży do nagłej, drastycznej zmiany temperatury oraz obfitych opadów.

Dla korzystających z systemów turystycznej nawigacji satelitarnej GPS przygotowałem do pobrania ślady proponowanych tras oraz mapę kompatybilną z programami OruxMaps oraz TwoNav.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.