Wędrówka po Beskidzie Sądeckim, z zejścim do Piwnicznej – 19.05.2018 r.

Zaproponowałem kolejny raz kontynuację, czy jak kto woli – uzupełnienie wycieczki z przed laty. Sięgnąłem pamięcią do czerwca 2015 roku, kiedy wędrowaliśmy z Rytra przez Radziejową do Piwnicznej. Spoglądaliśmy wówczas na wschód, na wznoszące się za korytem Popradu masywne wzniesienia i tam teraz można było poszukać najdogodniejszej i najciekawszej dla siebie trasy spaceru. Znakowanych szlaków dla turystyki pieszej jest w tej okolicy sporo. Wystarczy spojrzeć na mapę, kierując się ze Starego Sącza na południe do Piwnicznej i na wschód, w stronę Hali Łabowskiej i Wierchomli. Ten obszar był przedmiotem naszego zainteresowania. Ale nie tylko, gdyż choć ci, którzy nie uczestniczyli w poprzednim wyjeździe, skorzystali z ówczesnych propozycji. Autobus dowiózł nas do centrum Piwnicznej i tam pozostał na dziewięciogodzinny postój na zatoce parkingowej przy ul. Tadeusza Kościuszki 5 (Pensjonat Koliba), położonej tuż za mostem drogowym na Popradzie.

Jak zwykle zaproponowałem kilka tras zróżnicowanych co do długości i sumy podejść oraz miejsca początku wędrówki (wspólny ich widok na mapie dostępnej tutaj). Było to możliwe, gdyż wszystkie odchodziły od głównej drogi dojazdowej. Obawy, że spowoduje to pewien dylemat wyboru były zasadne, ale zastane warunki i dyspozycja dnia pomogły wyeliminować część z nich, a nawet dołożyć jeszcze jeden wariant. Aby nie żałować podjętej decyzji, gdyby była taka wola, możemy jeszcze raz na początku jesieni wrócić w te strony, by wówczas mieć kolejną szansę na dotarcie do pozostałych miejsc.Przejdźmy zatem do zasugerowanych propozycji, pozycjonując je według długości.

  • 1. Barcice – Piwniczna. Długość ok. 20 km, suma podejść 960 m, czas mapowy ok 7 godz. Na trasie nie ma schroniska. Prowadzi przez kilka punktów widokowych, w tym obok bardzo atrakcyjnej wieży w kształcie ślimaka w Woli Kroguleckiej. Szczegóły tutaj.
  • 2. Piwniczna – Hala Łabowska – Piwniczna. Długość ok. 20,5 km, suma podejść 1 050 m, mapowy czas przejścia ok. 7,5 godz. Po drodze napotkamy schronisko na Hali Łabowskiej. Szczegóły tutaj.
  • 3. Piwniczna – Hala Pisana – Hala Łabowska – Piwniczna. Długość ok 23 km, suma podejść 1 000 m, mapowy czas przejścia ok. 8 godzin. Wydaje się propozycją optymalna ze względu na schronisko prawie w połowie drogi oraz przebieg w całym zakresie wzdłuż znakowanych szlaków turystycznych. Szczegóły tutaj.
  • 4. Rytro – Hala Pisana – Hala Łabowska – Piwniczna. Długość ok 23,5 km, suma podejść 1 060 m, mapowy czas przejścia ok. 8,5 godzin. Trasa z wieloma punktami widokowymi i schroniskiem, choć na pobyt w nim wiele czasu nie pozostanie. Szczegóły tutaj.
  • 5. Piwniczna – Hala Łabowska – Wierchomla – Piwniczna. Długość ok. 34,5 km, suma podejść 1 540 m, mapowy czas przejścia ok. 12 godzin. Była to propozycja dla tych, którzy są w stanie skrócić czas wędrówki o 1/4 i potraktować schroniska raczej symbolicznie.

Wskazane powyżej pomysły na wędrówkę spotkały się zainteresowaniem. Tym bardziej, że warunki jakie napotkaliśmy pozwoliły podjąć wyzwanie dłuższego spaceru. Wysiłek pokonywania kolejnych wzniesień został nagrodzony pięknymi widokami beskidzkich pejzaży, zdobionych wielością odcieni wiosennej zieleni, okrywającej połacie lasów i polan. Bogactwo przyrody, jej współobecność w harmonii gór, dolin i obłoków tworzy niepowtarzalny klimat estetyki i porządku. Pewnie wyzwala również w człowieku, który związał się z tą ziemią, specyficzne cechy osobowości, dające wyraz w przywiązaniu do tradycji i szacunku dla zbiorowej pamięci narodu oraz religijnej wrażliwości przekazanej przez przodków. Dowody na takie postrzeganie tamtejszej rzeczywistości, towarzyszyły niemal każdej przebytej ścieżce, co zostało udokumentowane na fotografiach prezentowanych w autorskich galeriach.

piwniczna_2018__min

Z zaproszenia na wyjazd :

Ze względu na dość długi czas podróży do Piwnicznej, wyjedziemy z Blachowni,  z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza o godzinie 4.30. Godzinę powrotu ustalimy przed opuszczeniem autobusu.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w zakresie własnych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru. Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie.

Dla użytkowników urządzeń do turystycznej nawigacji satelitarnej przygotowałem do pobrania mapę kompatybilną min. z programami OruxMaps i TwoNav oraz pliki ze śladami proponowanych tras.

 

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.