Z Javornika w Góry Rychlebskie – 30.03.2019 r.

Pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny, jak te kwitnące przylaszczki i wawrzynek wilczełyko, napotkane 9 marca w Łebkach, można już dostrzec w okolicznych lasach. Za trzy tygodnie takie widoki powinny być powszednie. Tym bardziej, że będziemy mieli okazję porozglądać się po terenach leżących dalej na zachód. Spójrzmy na nie, otwierając mapę. Proszę na niej odnaleźć miejscowość Paczków oraz leżący niespełna 10 km na południe Javornik. To małe miasteczko położone już na terytorium Czech, będzie miejscem startu wiosennego spaceru po ścieżkach Gór Rychlebskich. Autobus dowiezie nas co centrum miasteczka w okolice rynku i pałacu Jansky Vrch. Z tego samego miejsca wyjedziemy w drogę powrotną. Zakładam, że tym razem skorzystamy z opcji 9-cio godzinnej przerwy w rozkładzie czasu pracy kierowcy i tyle czasu pozostanie do naszej dyspozycji. Proponuję dwa warianty tras spacerowych prezentowane na mapach portalu mapy.cz. Wspominając o tym turystycznym medium, posiadającym telefony komórkowe z „GPS-em” rekomenduję instalację bezpłatnej aplikacji dostępnej w Google Play, bazującej na tym źródle. Pliki z bardzo dokładnymi mapami dla niemal dowolnych terytoriów instalujemy na karcie pamięci telefonu, co pozwala nawigować bez połączenia z internetem, a nawet bez karty SIM. Rejestrując się na stronie internetowej portalu swoje konto, możemy samodzielnie tworzyć i zapisywać nowe trasy, importować pliki gpx kopiując je do własnej bazy i później uruchamiając aplikację na telefonie, po synchronizacji danych dowolnie z nich korzystać. Przejdźmy zatem do propozycji tras spaceru :

Obie trasy prowadzą krawędzią Gór Złotych przez odcinek graniczny między Republiką Czeską a Polską, gdzie pod wieżą widokową na Borówkowej Górze można skorzystać ze skromnej oferty usług turystycznych (bar, wiata, stoły). Nie przetaczam szczegółów dotyczących przejścia (kolory szlaków, atrakcyjne miejsca, czasy itp), gdyż te informacje można znaleźć otwierając wyżej przytoczone linki. Trasa nr.2 choć dłuższa, prowadzi pełną pętlą. Na krótkim odcinku od miejscowości Travna poza znakowanym szlakiem turystycznym. Chcąc dowiedzieć się więcej o okolicach Javornika, warto odwiedzić tę stronę, gdzie znajdziemy jeszcze jeden wariant krótkiego spaceru.

Wyjedziemy z Blachowni, jak zwykle z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza, o godzinie 5.00., kierując się w stronę Opola. Do dyspozycji na wędrówkę będziemy mieli ok. 9 godzin.  Godzinę odjazdu doprecyzujemy bezpośrednio przed opuszczeniem autobusu.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie świadczonej usługi. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie. Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.   Tym razem trasa prowadzi poza granicami Polski. W związku z tym, proszę pamiętać o posiadaniu przy sobie ważnego dokumentu tożsamości. Wskazanym byłoby również wykupienie na ten dzień polisy ubezpieczeniowej, pokrywającej koszty ewentualnej akcji ratowniczej, którą korzystnie można zawrzeć sięgając tutaj.

javornik_2019_minDla korzystających z systemów turystycznej nawigacji satelitarnej przygotowałem do pobrania ślady proponowanych tras oraz mapę kompatybilną z aplikacjami OruxMaps i TwoNaw.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.