Z Karlovej Studanki na Pradziada 15.06.2024 r.

Po raz kolejny nadarzyła się okazja, by skorzystać z możliwości dojazdu na teren Republiki Czeskiej i odwiedzić jeden z interesujących dla górskiej turystyki tego kraju region. Jednodniowy wyjazd stanowi poważne ograniczenie co do wyboru celu podróży, ale przecież czeskie Sudety, a szczególnie pasmo Jesioników leżą tuż za granicą. Jeżeli tam, to intuicja podpowiedziała wędrówkę na najwyższy w tym rejonie szczyt, czyli na Pradziada (1 491 m n.p.m.). Decydując się na taki wariant, trzeba było dojechać do malowniczej Karlovej Studanki. Byliśmy co prawda w tym miejscu ostatni raz przed siedmioma laty ale nie wszyscy obecnie zainteresowani wyjazdem. Pozostali, pamiętający okoliczności poprzednich spacerów na Pradziada, oczekiwali łaskawszej niż wówczas pogody i to marzenie się spełniło. Więc podobnie jak w 2017 roku autobus zatrzymał się na dziewięciogodzinny postój na tzw. „Dolnym Parkingu”, skąd można było wyruszyć na całodzienną wędrówkę. Spoglądając na mapę łatwo dostrzec możliwość kilku wariantów spaceru w kierunku Pradziada. Z mojej strony zasugerowałem :

  • 1. Podejście żółty szlakiem wzdłuż malowniczego koryta potoku Biała Opawa, później  niebieskim pod Chatę Barborka , skąd wygodną promenadą spacerową za czerwonymi znakami na szczyt Pradziada. Powrót ze szczytu pod hotel Ovcarna i za zielonymi znakami zejście do Karlovej Studanki. Szczegóły prezentowane są tutaj. Opcjonalnie z tzw „Górnego Parkingu” zlokalizowanego przy zespole hotelowo-gastronomicznym Hubertus można dojechać lokalnym autobusem pod Hotel Ovcarna i praktycznie tylko schodzić z Pradziada odwracając z tego miejsca kierunek spaceru opisanego powyżej.
  • 2. Bardziej ambitnym i gotowym do większego wysiłku, aby móc skracać mapowe czasy przejść, polecam przy dobrej pogodzie, po dotarciu pod kopułę szczytową Pradziada  pokonanie dodatkowej pętli (lub jej fragmentu) prowadzącej przez Velky Mai i Divoky kamen. Szczegóły tutaj.

Warto również mieć na uwadze odwiedzenie urokliwych zakątków samego miasteczka, o ile czas pozwoli i taki wybór będzie możliwy.

Fotoreportaże ze spacerów i wędrówek są dostępne poniżej w autorskich galeriach fotografii.

karlova_studanka_2024_min1

Informacje przekazane przed wyjazdem :

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.00 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Dokładna godzina odjazdu z miejsca postoju zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu.

Pamiętajmy o konieczności posiadania przy sobie dokumentu tożsamości. Przydatne mogą być jakieś zasoby miejscowej gotówki lub bankowa karta płatnicza i dodatkowe jednodniowe ubezpieczenie turystyczne, które można zakupić drogą internetową na przykład tutaj, albo wybrać najkorzystniejszą ofertę na portalu „Rankomat.pl” . Prognozę pogody można śledzić tutaj.

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć. Zgłoszenie na listę rezerwacji miejsc jest równoznaczne z przyjęciem i akceptacją treści prezentowanej powyżej.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.