Z Przełęczy Walimskiej przez Wielką Sowę – 09.09 2023 r.

Mając nadzieję na stabilną, po okresie letnich niespodzianek pogodę, wybraliśmy się tym razem w Sudety. Aura w pełni sprostała naszym oczekiwaniom, co pozwoliło na interesującą wędrówkę w jedno z ich ciekawszych pasm, jakim są są Góry Sowie. Oprócz interesujących obiektów porzuconych u schyłku II wojny światowej przez niemiecki kompleks zbrojeniowy, rejon ten oferuje wiele szlaków turystycznych poprowadzonych przez tereny o znaczących walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Rzut oka na mapę, utwierdził nas w takim przekonaniu. Skoncentrujmy zatem uwagę na drogę krajową nr. 383, gdzie na odcinku z Rościszowa do Walimia trafimy na Przełęcz Walimską i położony na jej obszarze parking. Tam dojechaliśmy autobusem, który pozostał w tym miejscu na dziewięciogodzinny postój i stąd miał miejsce początek wędrówek. Można było wybrać wiele wariantów dla całodziennej rekreacji, choć jak sądzę spacer na lub przez najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielką Sowę, pozostawał kuszącym wyzwaniem. Idąc za tą sugestią, zaproponowałem przed wyjazdem do pokonania pętlę o długości ok. 15 km, przy sumie podejść 615 m i szacowanym na 5 godzin czasie przejścia. Szczegóły prezentowane na mapach turystycznych z opcją skonfigurowania śladu w aplikacjach z nawigacją GPS są dostępne tutaj – „mapa turystyczna” lub tutaj – „mapy.cz”. Można było również pobrać zestawienie informacji dla tej propozycji do wglądu lub wydruku. Przebieg trasy z mapy.cz sugerował opuszczanie w pkt 4 żółtego szlaku turystycznego i spacer do Glinna nieoznakowaną ścieżką, ze względu na remont mostu w centrum miejscowości, ale lokalne źródła podają, że pieszym na czas tych ograniczeń udostępniono dodatkową kładkę, więc można podążać za szlakiem żółtym. Realia jakie w tym miejscu zastaliśmy były takie, że remont wcześniej zakończono. Do rozważania pozostawał również wariant odwrócenia kierunku przejścia, co finalnie pozwoliło na bardziej kontrolowany czas postoju na szczycie Wielkiej Sowy oraz mniej strome zejścia.

Dokumentacja fotograficzna prezentowana w autorskich galeriach, jest dostępna poniżej.

wielka_sowa_2023_min_1

Informacje przekazane przed wyjazdem :

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.00 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Godzina odjazdu z parkingu na Przełęczy Walimskiej zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu.

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.