Z Krzeszowa W Beskid Mały, na Łamaną Skałę, Leskowiec i Groń św. Jana Pawła II – 21.10.2023 r.

Nadeszła jesień, więc warto było poszukać miejsc, które ta pora roku ubarwia najpiękniej i tam kontemplować październikowe pejzaże. Niewysokie pasma górskich wzniesień, pokryte liściastymi lasami budują taką naturalną scenografię. Tym oczekiwaniom, przy sprzyjającej pogodzie, może sprostać spacer ścieżkami Beskidu Małego, który tym razem zdecydowaliśmy się odwiedzić. Autobus dojechał do niewielkiej miejscowości Krzeszów, położonej nieopodal Suchej Beskidzkiej, skąd rozpoczęliśmy wędrówkę, mając do dyspozycji tradycyjnie 9 godzin.

Byliśmy w tych okolicach niemal dokładnie przed piętnastu laty, więc można było skonfrontować wspomnienia z tym, co zastaliśmy. Spójrzmy na mapę, która zasugerowała kilka ciekawych pętli tras spacerowych prowadzących z Krzeszowa. Zwróciłem uwagę na pięć wariantów, pozwalających alternatywnie pospacerować po dłuższych, krótszych łatwiejszych, bądź trudniejszych trasach w okolicach Krzeszowa, a dokładniej – po obszarze masywu Leskowca i „Pasma Pewelsko – Krzeszowskiego”.

  • 1. Przez Leskowiec i Groń Św. Jana Pawła II – czas przejścia ok. 5 godzin, długość trasy 14,2 km, suma podejść 530 m. Szczegóły tutaj
  • 2. Przez Łamaną Skałę, Leskowiec, Groń Św. Jana Pawła II – czas przejścia ok. 7 godzin, długość trasy 21,1 km, suma podejść 700 m. Szczegóły tutaj
  • 3. Przez Łamaną Skałę, Leskowiec, Groń Św. Jana Pawła II, Kozie Skały, Żurawnicę – czas przejścia ok. 8,5 godziny, długość trasy 26 km, suma podejść 950 m. Szczegóły tutaj.
  • 4. Szlakiem Kapliczek i Widoków przez Hetmańczyki i Błachutówkę – czas przejścia ok. 4 godzin, długość trasy 11,9 km, suma podejść 460 m. Szczegóły tutaj
  • 5. Szlakiem Kapliczek i Widoków przez Ścieżków i Kotliki – czas przejścia ok. 5 godzin, długość trasy 15,4 km, suma podejść 510 m. Szczegóły tutaj

Pogoda pozwoliła na spokojną i bezpieczną wędrówkę, co dokumentują galerie fotografii dostępne poniżej.

Dodatkową ciekawostką tego wyjazdu był fakt małego jubileuszu, który w historii realizacji projektu turystycznej aktywności KKTA, był 150 tego typu przedsięwzięciem. Stwarza to okazję do podziękowania wszystkim, którzy przez te kilkanaście lat zechcieli uczestniczyć w spacerach i wędrówkach, służyli radą i pomocą w logistycznych przygotowaniach, a przemierzając w różnych warunkach i okolicznościach najczęściej górskie ścieżki, kierowali się empatią, tworząc wrażliwą społeczność zarówno na piękno otaczającego świata, jak i na potrzeby lub oczekiwania towarzyszy wędrówek. Czyniąc taką wspólnotę, jeden drugiemu oferuje możliwość współuczestniczenia w wyjazdach, co raduje i mobilizuje mnie do dalszego działania i za co serdecznie dziękuję.

krzeszow_2023_min_1

Informacje przekazane przed wyjazdem :

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5.00 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Godzina odjazdu z Krzeszowa zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu.

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć. Zgłoszenie na listę rezerwacji jest równoznaczne z przyjęciem i akceptacją treści prezentowanej powyżej.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.