Beskid Żywiecki – Pasmo Policy 14.05.2022 r.

Niecierpliwie czekamy na nadejście prawdziwie wiosennej pogody, która ozdobi przyrodę świeżą zielenią, dopełniając ją  barwami i zapachem rozkwitających roślin. Górskie krajobrazy prezentują się wówczas wyjątkowo pięknie. Odkryte połacie łąk pokryje żółty dywan jaskrów, a na zalesionych zboczach dostrzeżemy niedostępną gdzie indziej,  przebogatą w odcienie mozaikę zieleni. Im dalej od ucywilizowanych siedlisk, tym mocniej natura zdoła zdominować górski pejzaż, oferując w przelotnych obrazach pierwotne piękno i harmonię. Oczekując takich wrażeń proponuję wyjazd na wędrówkę beskidzkimi ścieżkami w  Pasmo Policy. Celem spaceru byłyby : szczyt Policy, Równia Krupowa z uroczym schroniskiem, Okrąglica z Kaplicą Matki Bożej Opiekunki Turystów i Skansen w Sidzinie. Właśnie pod ten ostatni obiekt autobus dojedzie na całodzienny postój, wykorzystując miejsce parkingowe przy skansenie. Tę okolicę obrazuje mapa, która można przeglądać korzystając z rożnych warstw kartograficznych, z których opcja : „MAPY SYGNATURA” oferuje turystyczną mapę fizyczną. Również na tym portalu można samodzielnie wyznaczyć sobie ślad wędrówki z opisem i danymi przejścia. Wracając do opcji związanych z dojazdem, wcześniejsze sugestie przejazdu autobusu przez Zawoję i Przełęcz Krowiarki do Zubrzycy Górnej, stały się niemożliwe ze względu na ograniczenia w ruchu pojazdów o masie powyżej 3,5 tony na odcinku drogi z Zubrzycy do Sidziny. W związku z tym dojazd do Sidziny bezpośrednio na miejsce postoju prezentuje mapa. Można będzie również rozpocząć wędrówkę gdzieś po drodze, wysiadając z autobusu na bezpiecznej zatoce przystankowej i biorąc te opcje pod uwagę sugeruję następujące trasy spaceru :

  • 1. Sidzina – Polica – Równia Krupowa – Okraglica – Judaszka – Sidzina  -  21 km, 7 godz 40 min , suma podejść 980 m , szczegóły tutaj Tę opcję można skrócić, rezygnując na przykład z wejścia na szczyt Policy i wówczas mamy do przejścia 16,8 km w 6 godzin , przy sumie podejść 760m – szczegóły tutaj
  • 2. Kojszówka – Judaszka – Okrąglica – Polica – Równia Krupowa – Sidzina – 21,8 km, 8 godzin, suma podejść 1 190 m, szczegóły tutaj.
  • 3. Osielec – Judaszka – Okrąglica – Polica – Równia Krupowa – Sidzina – 21,8 km, 8 godzin 10 minut, suma podejść 1 190 m, szczegóły tutaj.

Analogicznie do wariantu wyłączającego podejście na szczyt Policy przedstawionego w propozycji nr.1 dwie pozostałe pętle (nr.2 i 3) można również w podobny sposób skrócić zyskując 4 kilometry i ok. półtorej godziny. Dodatkową atrakcją może stać się zwiedzanie skansenu w Sidzinie, który będzie otwarty do godziny 18-tej, ale bilety są dostępne do 17.15

Z Blachowni, z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza, autobus odjedzie o godzinie 5.00 . Odpowiednio wcześniej będzie można dosiadać się w drodze samochodu z Częstochowy, w miejscach jak poprzednio. Godzina odjazdu z Sidziny zostanie ustalona przed opuszczeniem autobusu. Na wędrówkę można zaplanować 9 godzin, gdyż w takim reżimie czasu pracy kierowcy będzie realizowany przejazd autobusu.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu, w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowana trasa stanowi jedynie sugestię, pomocną przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć i efektywne poruszanie się w terenie.

Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.

polica_2022_min

 

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.