Beskid Wyspowy – Rabka Zdrój 04.06.2022 r.

Kontynuując wiosenne spacery beskidzkimi szlakami, odwiedziliśmy tym razem okolice Rabki Zdrój i górujący nieopodal Luboń Wielki. Spójrzmy na mapę turystyczną, konfrontując ją z trasą dojazdu do Rabki, zwracając uwagę na ostatni odcinek po opuszczeniu „Zakopianki”, gdzie w Lubieniu autobus skierował się do Rabki zmierzając w stronę Mszany Dolnej. Ten manewr praktycznie nie wydłużył drogi, ale pozwolił uatrakcyjnić wędrówkę, umożliwiając wariantowo start z bezpiecznych, przydrożnych zatok przystankowych. Biorąc to pod uwagę, zasugerowałem cztery opcje spaceru, z których trzy prowadziły przez szczyt i schronisko na Luboniu Wielkim, a wszystkie kończyły się w centrum Rabki Zdrój, nieopodal Parku Zdrojowego i stacji kolejowej. Podążając za drogą dojazdu wyglądalo to następująco :

  • 1. Lubień – Szczebel – Luboń Wielki – Rabka Zaryte – Królewska Góra – Rabka Zdrój. Trasa o długości ok. 19 km, z czasem przejścia 7,5 godz i sumą podejść ok. 1 200 m (szczegóły tutaj). Początek na przystanku za rondem po zjeździe z S7 („Zakopianka”) na Mszanę. Następnie dojście do szlaku czarnego na Szczebel, zielonym do Przełęczy Glisne, czerwonym na Luboń Wielki, żółtym do Rabki Zaryte, niebieskim do Parku Zdrojowego i czerwonym na parking.
  • 2. Rabka Zaryte – Luboń Wielki – Rabka Zaryte – Królewska Góra – Rabka Zdrój. Początek na przystanku PKS Rabka Zaryte przy drodze 28, skąd wejście żółtym szlakiem na Luboń Wielki, a zejście do centrum Rabki niebieskim i od Parku Zdrojowego – czerwonym. Trasa o długości ok 12.5 km, z czasem przejścia 5 godzin i sumą podejść ok. 700 m (szczegóły tutaj)
  • 3. Rabka Zdrój (parking) – Park Zdrojowy – Luboń Wielki – Rabka Zaryte – Królewska Góra – Rabka Zdrój. Trasa o długości ok. 18,5 km, z czasem przejścia 7 godz i sumą podejść 750 m. (szczegóły tutaj).  Początek z parkingu po dojeździe do centrum Rabki, skąd za znakami czerwonymi do Parku zdrojowego, a dalej zielonym na Luboń Wielki, żółtym zejście do Rabki Zaryte, niebieskim przez Królewską Górę do czerwonego i na parking.
  • 4. Zakładając dłuższy pobyt w Rabce , kosztem skróconego, choć widokowo interesującego spaceru, można było zmodyfikować wariant drugi, wyłączając z niego podejście na Luboń Wielki. Wówczas po opuszczeniu autobusu w Rabce Zaryte należało dojść do szlaku niebieskiego i za jego znakami podążać w kierunku centrum Rabki. Po drodze można było podejść na wieżę widokową na Królewskiej Górze (Polaczkówce) i stamtąd po dojściu do czerwonego odwiedzić Park Zdrojowy z jego atrakcjami oraz nieopodal (tuż za stacją kolejową, przy czerwonym szlaku) stojący stary kościół pw. św. Marii Magdaleny, pełniący obecnie funkcję Muzeum Regionalnego im. W. Orkana. Cała trasa spaceru to ok.8 km, do pokonania w mniej niż 3 godziny, podchodząc jedynie ok. 200 m. (szczegóły tutaj)

Parking , na którym autobus pozostał na 9-cio godzinny postój został zlokalizowany przy ulicy Piłsudskiego 1, . Wariant nr. 3 nie znalazł zainteresowanych, bowiem uznano, że pozostałe lepiej wpisują się w zamierzone oczekiwania. Pomimo zmiennej pogody, znacząco lepszej od prognoz, spacer został udokumentowany ciekawym dorobkiem fotograficznym, dostępnym poniżej w autorskich galeriach.

rabka_2022_1_min

Z zaproszenia na wyjazd :

Z Blachowni, z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza, autobus odjedzie o godzinie 5.00 . Odpowiednio wcześniej będzie można dosiadać się w drodze samochodu z Częstochowy, w miejscach jak poprzednio. Godzina odjazdu z Rabki zostanie ustalona przed opuszczeniem autobusu. Na wędrówkę można zaplanować 9 godzin, gdyż w takim reżimie czasu pracy kierowcy będzie realizowany przejazd autobusu.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu, w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowana trasa stanowi jedynie sugestię, pomocną przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć i efektywne poruszanie się w terenie.

Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.