Góry Opawskie – 23.10.2021 r.

Ostatnim, planowanym w marcu 2020 roku wyjazdem, który nie został zrealizowany z powodu restrykcji związanych z epidemią, był projekt wędrówki na Biskupią Kopę w Górach Opawskich. Powróciliśmy do tej propozycji, choć w nieco zmienionej formule. Z jednej strony ograniczając trasę spaceru do terenów położonych po polskiej stronie granicy, a z drugiej – wzbogacając sferę poznawczą o odwiedzenie leżącego przy drodze dojazdu Prudnika. Chwila postoju w tym małym miasteczku dała możliwość poznania miejsca rocznego pobytu w więziennym reżimie, nie tak dawno uznanego przez Kościół Katolicki za błogosławionego ks. kard,. Stefana Wyszyńskiego. Mieliśmy okazję wstąpić do Franciszkańskiego Sanktuarium św. Józefa, gdzie w dawnej celi więziennej utworzono izbę pamięci Błogosławionego. Co więcej, do tego miejsca dotarliśmy wspólnie z naszym kapelanem i założycielem KKTA – ks, Jackiem Michalewskim, który w przyklasztornej światyni odprawił Mszę św.  Zwykle, w którąś z jesiennych sobót spotykaliśmy się na eucharystii przy kapliczce św. Huberta nad naszym źródełkiem, by w ten sposób podsumować kolejny rok aktywności. Tym razem uczyniliśmy to tutaj – w Prudniku, dziękując za miniony czas i prosząc Boga, by to symboliczne zakończenie letniego sezonu, którego praktycznie nie było, stało się powrotem do normalności. Z Prudnika autobus dowiózł nas do Pokrzywnej, skąd powędrowaliśmy przez Biskupią Kopę pętlą, którą można zanalizować tutaj.  Linkowana mapa szacowała długość trasy na ok. 15 km, przy sumie podejść 616 m i czasie przejścia w granicach pięciu godzin, ale zawiłości w oznakowaniu szlaków i wiele wariantów alternatywnych ścieżek, wprowadziły trochę zamieszania. Tym niemniej, założony harmonogram został do trzymany, a dobra pogoda pozwoliła cieszyć się z widoków barwnej jesieni i rzucić okiem na rozległe panoramy Gór Opawskich, co również można dostrzec na fotografiach zamieszczonych w autorskich galeriach.

gory_opawskie_2021_min_1

Informacje organizacyjne przekazane przed wyjazdem :

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu, w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowana trasa stanowi jedynie sugestię, pomocną przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć i efektywne poruszanie się w terenie.

Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.