Z Wisły na szlaki Beskidu Śląskiego – 22.02.2019 r.

Ze zdziwieniem spoglądamy na kalendarz i w okno, gdzie widok daleko odbiega od malowanych tradycją styczniowych pejzaży. Doświadczyliśmy jednak, że nawet w niewysokich w górach, trochę zimy można napotkać. Wybierzmy się zatem w dogodne dla dojazdu miejsce, skąd przyjazne ścieżki pozwolą dotrzeć do takich miejsc. Proponuję więc spacer po Beskidzie Śląskim, wyznaczając jego początek w miejscowości Wisła. Spójrzmy na mapę, gdzie wskazałem możliwe miejsce parkowania autobusu. Na całodzienny postój sugeruję zatokę przy skrzyżowaniu ulic Juliana Ochorowicza i 1-go Maja w dzielnicy Wisła-Dziechcinka, skąd niedaleko do niebieskiego szlaku turystycznego prowadzącego w kierunku kopuły szczytowej Stożka. Zastane okoliczności mogą zmusić kierowcę do niewielkiej zmiany tej lokalizacji, ale miejsce dojazdu i odjazdu w drogę powrotną pozostanie niezmienne. Analizując mapę oraz biorąc pod uwagę 15-to godzinny reżim czasu pracy kierowcy, co przełoży się na ok. 7,5 godzinny spacer, możemy skoncentrować się przy planowaniu trasy na trójkącie wyznaczonym miejscem parkowania, Stożkiem Wielkim i stacją narciarską Soszów. Te dwie ostatnie lokalizacje również zaoferują miejsce na odpoczynek pod dachem i bufet. Biorąc powyższe pod uwagę i przenosząc się na inny podkład mapowy, gdzie można wyznaczać fragmenty tras biegnące drogami poza znakowanymi ścieżkami turystycznymi, proponuję trzy warianty, gdzie ostatni stanowi połączenie pierwszego i drugiego.

  • - trasa 1 – 14,7 km, mapowy czas przejścia 5:30 godz, suma podejść 730 m (link)
  • - trasa 2 -  15,2 km, mapowy czas przejścia 5:33 godz, suma podejść 700 m (link)
  • - trasa 3 – 18,1 km, mapowy czas przejścia 7:00 godz, suma podejść 980 m, (link)

Opcjonalnie można również te propozycje modyfikować, skracając niektóre odcinki. W zasięgu możliwości pozostaje także wariant rozpoczęcia spaceru w Ustroniu-Polanie, skąd po podejściu czerwonym szlakiem (lub podjazdem kolejką klinową) na Czantorię, zejście przez Soszów w kierunku autobusu.

Z Blachowni wyruszymy z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza o godzinie 5.30. Godzina wyjazdu w drogę powrotną zostanie ustalona przed opuszczeniem autobusu, mieszcząc się 15-to godzinnym regulaminie czasu pracy kierowcy.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem wycieczki, w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji co do optymalnego zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie świadczonej usługi. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie, pomocne przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć i efektywne poruszanie się w terenie. Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki. Tym razem trasa może wykraczać poza granicę Polski. W związku z tym, proszę pamiętać o posiadaniu przy sobie ważnego dokumentu tożsamości. Wskazanym byłoby również wykupienie na ten dzień polisy ubezpieczeniowej, pokrywającej koszty ewentualnej akcji ratowniczej, którą korzystnie można zawrzeć sięgając na przykład tutaj.

wisla_2020_minDla korzystających z turystycznej nawigacji satelitarnej przygotowałem do pobrania pliki ze śladami proponowanych tras, oraz z mapą, kompatybilną min. z aplikacjami : OruxMaps i TwoNav.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.