Spacerem w Gorce – 04.10.2014 r.

W ubiegłym roku jesienny, październikowy spacer prowadził z Rabki przez Luboń Wielki. Tym razem Beskid Wyspowy zamieniliśmy na Gorce, wędrując z Ochotnicy Dolnej przez Lubań do Krościenka. Z Ochotnicy wyszliśmy szlakiem zielonym, zmieniając go po przejściu masywu Lubania na czerwony (mapa tutaj). Trasa liczyła ponad 17 km. Jej szczegóły techniczne można przeanalizować z raportu wygenerowanego przez program do nawigacji turystycznej  (link tutaj), a przebieg uwidoczniony na różnych podkładach mapowych jest dostępny pod tym linkiem Miałem nadzieję, że towarzyszem tego spaceru będą klimaty złotej jesieni i piękne panoramy Gorców oraz Pienin z Jeziorem Czorsztyńskim i wijącą się wstęgą Dunajca, pod bielejącymi na horyzoncie tatrzańskimi wierchami. Niestety takie obrazy pozostały w sferze marzeń. Gorce przywitały nas mgłą i nisko zalęgającą grubą warstwą chmur. Ścieżki pełne błota i kolein, żłobionych w miękkiej ziemi przy zwózce drzew, potęgowały klimaty jesiennej szarugi. Ale i  w takich okolicznościach udało się wypatrzeć słoneczny promyczek, a strzępach chmur – przez chwilę rysującą się ponad horyzontem grań Tatr. Ten widok ujrzeliśmy nad Papieskim Krzyżem wzniesionym na szczycie Lubania. Można tę chwilę było odczytać jako symbol zbliżającego się Dnia Papieskiego, który co roku nas inspirował do wędrówek szlakami Jana Pawła II. Resztę „mglistych” wspomnień, utrwalonych w galeriach fotografii, prezentują ich autorzy.

luban_2014_min

Tak, jak przy każdym wyjeździe w góry informuję, że KKTA przygotowuje i odpowiada jedynie za logistyczne przygotowanie  wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje powstałe w następstwie zdarzeń losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w kompetencji osobistych wyborów i podejmowanych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestię, co do sposobu aktywnego zagospodarowania dnia. Opis zamieszczony na blogu, oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające poruszanie się w terenie. Można dowolnie wybrać inny, autorski wariant przejścia tak, aby zdążyć na umówiony termin i miejsce odjazdu autobusu w drogę powrotną.

Plik w formacie „gpx”, dla urządzeń do nawigacji turystycznej, ze śladem trasy z Ochotnicy Dolnej (zielony) do Krościenka przez Lubań, można pobrać tutaj. Przygotowałem również do pobrania mapy odpowiednio dla programów nawigacyjnych :
TrekBuddy i TwoNav.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.