Z Rytra na ścieżki Beskidu Sądeckiego – 03.06.2023 r.

Tym razem zamieniliśmy krajobrazy czeskiego pogranicza, które ostatnio nam towarzyszyły, na swojskie klimaty, oferowane przez rozległy i piękny widokowo Beskid Sądecki. Wędrówki i spacery miały początek w miejscowości Rytro, dokąd dojechał wiozący nas autobus. Rzut oka na mapę turystyczną daje wyobrażenie, jak wiele znakowanych szlaków turystycznych pieszych, spacerowych, rowerowych i dostępnych wędrowcom ścieżek, rozpościera się dookoła Rytra. Wszystkie przecinają obszar zwany Popradzkim Parkiem Krajobrazowym, gdzie określenie „krajobrazowy” ma tutaj doniosłe znaczenie. Doświadczyliśmy uroku tych okolic już dwukrotnie, zaznaczając tutaj swą obecność w roku 2015 oraz w 2018, ale nawet tym, którzy mieli wówczas tę możliwość, wiele pozostało jeszcze do zobaczenia. Zatem, korzystając z kolejnej sposobności, mogliśmy podążając spacerem poznać ruiny zamku rycerskiego z otaczającym go pięknym widokiem na płynący w dolinie Poprad, a wędrując nieco mozolniej dotrzeć do szczytu Radziejowej, wpisanego do Korony oraz Diademu Gór Polskich. Po drodze poznać położone w urokliwych miejscach schroniska na Przehybie, Hali Łabowskiej, Chatę Górską Cyrla i nacieszyć oczy rozległymi widokami, ozdobionymi wieloma okazami przyrody i majestatem górskiego lasu. Oczywiście, poza towarzyszącymi niemal wszędzie górskimi panoramami, musieliśmy coś wybrać, decydując się na konkretną trasę spaceru. Decyzje, jak zwykle miały wiele uwarunkowań, biorąc pod uwagę nie tylko dystans do pokonania, ale również profil drogi (sumę podejść, stromość podejść i zejść, ilość wzniesień) i alternatywy czasowe, by wybór finalnie spełnił oczekiwania. Zamieszczone w informacji dla wyjeżdżających linkowane mapy do planowania tras, oferowały takie treści. Jak zwykle zasugerowałem kilka propozycji, posiłkując się w sferze informacyjnej portalami internetowymi : mapy.cz, której pełną funkcjonalność uzyskamy po zainstalowaniu w telefonie komórkowymi nawigującej aplikacji oraz krajowego portalu miłośników turystyki – Mapa Turystyczna. Poczynając od najkrótszych, wskazane zostały następujące pętle :

  • 1. Przez Kordowiec, Obłazy Ryterskie i ruiny zamku. Mapy.cz – długość trasy 12 km, suma podejść 545 m, czas przejścia 4 godz 10 min. Szczegóły tutaj.  Mapa turystyczna – długość trasy 12 km, suma podejść 610 m, czas przejścia 4 godz. Linki do : opis i szczegóły, zestawienie do wydruku.
  • 2. Przez Kordowiec, Młodów, Kretówki i ruiny zamku. Mapy.cz – długość trasy 14 km, suma podejść 840 m, czas przejścia 5 godz 30 min. Szczegóły tutajMapa turystyczna – długość trasy 14,4 km, suma podejść 900 m, czas przejścia 5 godz 10 min. Linki do : opis i szczegóły, zestawienie do wydruku.
  • 3. Przez ruiny zamku, Cyrlę i Makowicę. Mapy.cz – długość trasy 15,5 km, suma podejść 730 m, czas przejścia 6 godz. Szczegóły tutajMapa turystyczna – długość trasy 15,5 km, suma podejść 800 m, czas przejścia 5 godz 30 min. Linki do : opis i szczegóły, zestawienie do wydruku.
  • 4. Przez Kiczorę, Kordowiec i Obłazy Rycerskie. Mapy.cz – długość trasy 15,7 km, suma podejść 650 m, czas przejścia 6 godz. Szczegóły tutajMapa turystyczna – długość trasy 16 km, suma podejść 720 m, czas przejścia 5 godz 20 min. Linki do : opis i szczegóły, zestawienie do wydruku.
  • 5. Przez Przehybę, Radziejową i Rogacz. Mapy.cz – długość trasy 25,6 km, suma podejść 1 125 m, czas przejścia 9 godz 20 min. Szczegóły tutajMapa turystyczna – długość trasy 26 km, suma podejść 1 205 m, czas przejścia 8 godz 30 min. Linki do : opis i szczegóły, zestawienie do wydruku.
  • 6. Przez Halę Łabowską. Mapy.cz – długość trasy 27,6 km, suma podejść 1 020 m, czas przejścia 9 godz 50 min. Szczegóły tutajMapa turystyczna – długość trasy 30 km, suma podejść 1 160 m, czas przejścia 9 godz 30 min. Linki do : opis i szczegóły, zestawienie do wydruku.

Dwie ostatnie propozycje wymagały skracania sugerowanych na mapach czasów, ale ze względu na dobra pogodę i optymalne warunki terenowe, były do pokonania przez wytrawnych piechurów.

Propozycja nr.: 3 wzbudziła największe zainteresowanie, pozwalając atrakcyjnie zagospodarować cały dzień. Dała możliwość spojrzenia z zamkowych ruin na malowniczą dolinę Popradu, szansę na solidny odpoczynek w schronisku na Cyrli, po pokonaniu odcinka podejściowego i zaoferowała na koniec przyjemny spacer wzdłuż Popradu.

Malownicze tereny i słoneczny dzień sprzyjały fotografującym, a owoce ich starań można obejrzeć poniżej w autorskich galeriach.

Rytro_2023_min_1

Informacje dla wyjeżdżających :

Odjazd autobusu z Blachowni, z pod kościoła przy ulicy Sienkiewicza o godzinie 5,00 (wyjazd z Częstochowy 30 minut wcześniej). Godzina odjazdu z parkingu w  Rytrze zostanie podana przez kierowcę przed opuszczeniem pojazdu.

Informuję wyjeżdżających, że autor postu jest jedynie koordynatorem procedur logistycznych związanych z przygotowaniem projektu w zakresie zapewnienia transportu i przekazania niezbędnych informacji, co do optymalnego zagospodarowania czasu pozostającego do dyspozycji od przyjazdu do momentu powrotu. Niniejszy wpis nie stanowi oferty uczestnictwa w imprezie o charakterze turystycznym, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 1 lipca 2018 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Informujący o wyjeździe nie dostarcza żadnych materiałów, nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy i nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Przekazuje jedynie w imieniu przewoźnika informacje o trasie przejazdu i czasowym rozkładzie jazdy w zakresie świadczenia usług przy przewozie osób. Pasażerowie autobusu wyjeżdżają indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty transportu, co stanowi o bezpośredniej i indywidualnej akceptacji umowy w trybie usługi transportu zbiorowego. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii osobistych, indywidualnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie oferowanej usługi. Proponowane na blogu informacyjnym trasy spaceru lub wskazywane interesujące miejsca, stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji zagospodarowania wolnego czasu.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant (nawet wysiadając na ustalonym z kierowcą przystanku, innym niż docelowe miejsce przybycia autobusu), byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu. Opis zamieszczony na blogu zawiera informacje o odwiedzanej okolicy oraz praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację planowanych przedsięwzięć.

 

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacja, Sport i turystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.